جدیدترین بررسی فنی میکروفون های ترجمه همزمان

استخدام مترجم همزمان در واکه چگونه است؟
1402-01-25
همایش ها و نمایشگاه های بین المللی تهران
1402-04-05
Show all

جدیدترین بررسی فنی میکروفون های ترجمه همزمان

میکروفون ترجمه همزمان

مطالعه کمیته فنی و سلامت (THC)  در زمینه میکروفون های ترجمه همزمان

در سال 2020 و اوایل همه گیری کرونا که تعداد رویدادهای همراه با ترجمه آنلاین به طرز چشمگیری در حال افزایش بود، کمیته فنی و سلامت انجمن بین المللی مترجمان شفاهی (AIIC) در پاسخ به درخواست سرمایه گزاران جهت ارئه دستور راهنما، مطالعه محدودی روی هِدسِت ها انجام داد. این مطالعه بر اساس دانش روز آن زمان و از تحقیقات اولیه مستند در سری دستورالعمل های راهنما در اولویت بندی تجهیزات جانبی صوتی تصویری با استاندارد ISO برای استفاده از کامپیوترهای رو میزی یا لپ تاپ ها در رویدادهای ترجمه بود.

تحولات سریع و درخواستهای مکرر موسسات در سالهای بعدی مستلزم به روز رسانی اطلاعات بود. در آخرین سنجش، AIIC اطلاعات جدید و فهم بهتری از عوامل کلیدی فرسایش موقت کیفیت شنوایی در محیط ویدئو کنفرانس، از جمله مفهوم “صدای سمی” و تاثیر آن بر سلامت شنیداری را در نظر گرفته است .

در جهت آزمون پیشنهادات جدید اعضای AIIC ، یک نمونه آماری شامل 70 میکروفون و یک پرسش در فضای مجازی، همچنین ابزار منتخب و پیشنهادی کارگزاران در نظر گرفته شدند. فهرست نهایی شامل طیف گسترده ای از محصولات موجود در بازار به جز بلوتوث و میکروفونهای داخلی خود کامپیوتر ها بود؛ چون اثبات شد که بلوتوث و میکروفون های داخلی کیفیت صوتی مورد قبول را برای ترجمه از راه دور فراهم نمی کنند.

پروتکل محکمی برای مشخصات سازندگان طراحی شد که از یک طرف شامل بررسی فرکانس و بسته موج و از طرف دیگر شامل آزمونهای درک-شنوایی (سایکو آکوستیک) است. این آزمونها شامل گروهی از شنوندگان خبره است که بر اساس آزمون شنونده خبره که توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)  برای تستهای‌ کیفیت کُدِک صوتی (آزمون‌های MUSHRA) به کار گرفته می شود به ارزیابی ذهنی و کاملا تصادفی و بین-اذهانی پرداختند.

نتایج نهایی شامل فهرست کامل تجهیزات در این جدول آمده است.

بر اساس نتایج حاصل از این آزمون، همانطور که در جدول میبینید، تنها میکروفونهایی که AIIC پیشنهاد می کند میکروفونهای USB دار تک گیرنده جهت دار هستند که این میکروفونها کاردیوئید و یا فوق-کاردیوئید هستند. هیچ کدام از هِدستهای رده مصرف کننده با میکروفون بوم دار در این آزمون تایید نشدند. طبق مشاهدات آماری این بخش از آزمون، هِدسِتهای گرید مصرفی بوم دار برای استفاده در رویدادهای آنلاین یا ترکیبی پیشنهاد نمی شوند. فقط دو نمونه از هِدسِتهای شخصی سازی شده درآزمون تایید شدند که البته آنها هم در بازار نیستند. از آنجا که تعداد محدودی از میکروفونهای یقه ای یا گردن غازی (رومیزی) آزموده شدند و به روند مشخصی هم دست یافته نشد، این میکروفون ها باید در هر نمونه به صورت مجزا بررسی شوند. AIIC از اداره ثبت اختراعات اروپا (EPO) و SCIC برای در اختیار قرار دادن میکروفون ها، هِدسِتها و هدفونهای مورد آزمون تشکر می کند.

شبنم اسد
شبنم اسد هستم؛ دانش آموخته مدیریت کسب و کار و سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و از حدود یک سال و نیم پیش تصمیم گرفتم به حرفه مترجمی شفاهی وارد بشم و در این زمینه آموزش ببینم. به موضوعات روز فناوری، فیزیک و بازاریابی علاقه دارم و تلاش می کنم شما رو با این موضوعات آشنا کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *