یادگیری زبان اسپانیایی سخت است یا آسان؟

آموزش زبان اسپانیایی
گویش های زبان اسپانیایی کدامند؟
1400-08-14
آموزش زبان اسپانیایی
جمعیت اسپانیایی زبانها در دنیا چقدر است؟
1400-08-14
Show all

یادگیری زبان اسپانیایی سخت است یا آسان؟

آموزش زبان اسپانیایی

در وحله ی اول باید ساده یا سخت بودن این زبان را در مقام مقایسه با زبان دیگری و یا زبان مادری زبان آموز قرار داد تا راحتی آن در آموزش تعیین شود. مطمئنا برای کسانی که زبان مادریشان یکی از زبانهای لاتین به خصوص پرتغالی می باشد، بسیار آسان و سریع آموخته می شود. حال آنکه برای زبان آموزان با زبان مادری انگلیسی، طبق روایت بسیاری، سخت و طاقت فرستاست.

اما برای ما ایرانی ها چطور؟ خوشبختانه به علت اینکه بیشتر زبان آموزان اسپانیایی قبلا زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یادگرفته اند و هم اکنون خواستار یادگیری زبان اسپانیایی به عنوان زبان سوم هستند، روند آموزش و سرعت یادگیری نسبت به کسانی که انگلیسی نمی دانند بیشتر است. و علت اصلی آن، الفبای انگلیسی است که در اسپانیایی نیز کاربرد دارد.

برای مقایسه این زبان با زبان فارسی یا انگلیسی ابتدا نقاط قوت زبان اسپانیایی با این زبانها را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس نقاط ضعف آن را.

 • در اسپانیایی هر انچه نوشته می شود، خوانده می شود. بر عکس انگلیسی که بعضی حروف صدا ندارند، بعضی در جاهایی صدای متفاوت دارند و بر عکس فارسی که بدون کسره و فتحه، یک زبان آموز خارجی قادر به خواندن فارسی نیست، می توانید از همان روز اول و با رعایت قوانین مشخص، روخوانی بی نقصی داشته باشید.
 • همانند فارسی صرف فعل وجود دارد و این موضوع این زبان را برای فارسی زبانان قابل فهم تر کرده است.
 • تعداد بیشماری کلمات مشابه با همان معانی انگلیسی در زبان اسپانیایی یافت می شود و آن را برای انگلیسی زبان قابل درک تر می سازد.
 • ساختار صفت و موصوفی همانند فارسی می باشد. مثلا درست مثل فارسی که می گوییم کتابِ بزرگ، به اسپانیایی می گوییم libro grande  که در اینجا libro یعنی کتاب.
 • جمله بندی آن همانند انگلیسی به صورت SVO یعنی فاعل، فعل، مفعول می باشد.
 • قوانین سخت و دست و پا گیر انگلیسی در این زبان جایگاه مهمی ندارند و می توان قیود و کلمات را در هر کجای جمله گنجاند بدون اینکه خللی در فهم آن ایجاد شود.
 • برای فارسی زبان، تمام اصوات زبان اسپانیایی با همان کیفیت قابل تقلید است و برای همین زبان آموز فارسی زبان معمولا زبان اسپانیایی را بدون لهجه خارجی صحبت می کند.

اما نکاتی که یک زبان آموز قبل از یادگیری باید به آن توجه کند:

 • سیستم جنسیت در زبان اسپانیایی هم برای فارسی زبان و هم برای انگلیسی زبان به راحتی قابل درک نیست. زیرا هیچکدام از این زبانها جنسیت برای اشخاص و اجسام قائل نیستید. این بدان معناست که هر شی و موجودی، دارای جنسیت است. مثلا خورشید همیشه مذکر است و ماه همیشه مونث.
 • علاوه بر اینکه باید جنسیت اشیا و موجودات را تشخیص دهیم، بلکه باید برای هر کدام حروف تعریف مناسبی هم استفاده کنیم که به حروف تعریف معرفه یا نکره همانند زبان عربی یا مشخص و نامشخص زبان انگلیسی شبیه می باشند.
 • کلماتی که برای توصیف یک شی یا موجودی استفاده می شوند معمولا همراه با جنسیت آن و مفرد و جمع بودن آن مطابقت می کند.
 • صرف فعل در زبان اسپانیایی بسیار شبیه به فارسی می باشد. حال آنکه ما به ندرت در زبان فارسی با صرف فعل مستثنا مواجه می شویم ولی در زبان اسپانیایی به کرات خواهیم داشت و تنها راه یادگیری آن حفظ کردن آن می باشد.
 • تعداد استثناهای زبان اسپانیایی به قدری است که از همان اولین درس و با یادگیری فعل بودن، با آن مواجه شده، و زبان را بیش از پیش پیچیده می کند.
 • در کشورهای اسپانیایی زبان اصطلاحات روزمره با کلماتی که معنی دوپهلو دارند بسیار زیاد استفاده می شود و گاهی همصحبتی با محلی ها، شما را در درک مفاهیم روزمرگی آنان گمراه می کند.
 • نحوه نگارش ادبی این زبان بسیار متفاوت با آنچه در گویش آن است می باشد. به این معنی که آنچه شما در کلاسهای زبان می آموزید با آنچه در کتب درسی و داستانی و مقالات و کتب دولتی مثل قانون اساسی نوشته شده فرق دارند.
 • نهایتا گویش های محلی و به خصوص دهکده ها و شهرهای کوچک به علت تنوع در لهجه و گویش، سرعت صحبت و کلمات بزرگ و طولانی، تا زمانی که به آن عادت کنید، باعث می شود شما نتوانید به همان سرعتی متوجه زبان انگیسی می شوید، به درک و فهم این زبان برسید.

در کل با وجود اینکه نمی توان گفت زبان اسپانیایی در رده زبانهای با یادگیری آسان قرار دارد، ولی زیبایی و گوش نوازی این زبان، در همه کشورهای لاتین باعث جذابیت بیشتر آن و همچنین آهنگهای زیبایی که یادآوری نوستالژیکی برایمان دارند، همانند آهنگهای جیپسی کینگ و انریکه ایگلسیاس و شکیرا، باعث شده که آشنایی مختصری هم از این زبان در حافظه خود داشته باشیم که این خود کمک شایانی به یادگیری زبان اسپانیایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *